Home  >  Texty  >  blog
JEDEN DEN S ROHÁČEM OBECNÝM
Počet zobrazení: 1718321.6.2010 22:59:18
Někdy v zimě na Šumavě jsme večer po focení u sklenice vína plánovali, jako obvykle, „kam jít fotit příště“. Mezi jiným Petr Šimon říkal, že ví o roháčích, že to teď sice není na pořadu dne, že se rojí až pozdě na jaře, a že mne tam zavede. A když se nepovede nic fotografického, tak že je to alespoň zážitek. „No jasně, to bych jel, to jsem ještě nikdy neviděl“ nebo něco podobného jsem na to říkal já. S letošním podivným jarem jsem si na to vzpomněl, a Petr vůbec nezapíral když jsem mu to připomněl, vyřídil pár telefonů, několikrát jsme to odložili (letos nejsou, bude pršet, je na ně zima, nelítají, je tma, atd.), až jednou, když spolu telefonujeme, říká: „Bohdane, tak ve čtvrtek jedeme na ty roháče, jo…“

roháč obecný (Lucanus cervus)


Okolnosti byly příznivé, ba co přímo tvořivé. Ráno přízemní mlha jako příslib slunečného dne. Krásný a zachovalý dubový les, prosvětlený ještě ne příliš hřejícím sluncem. Téměř bezvětří. Petrovo vyprávění o (pochopitelně) obrovských roháčích svádějící mezi sebou urputné boje na kmenech dubů, až je slyšet jak o sebe klapou mohutná kusadla soupeřů, nebo o desítkách roháčů létajících jako vrtulníky přes světliny v lese, by naladilo leckoho. Mne dost.

roháč obecný (Lucanus cervus)


Hmyz moc nefotografuji, ale jsem zvyklý vždy předem něco o fotografovaném subjektu vědět, a když jdu něco fotit mám poměrně jasnou představu o jednom či několika záběrech, které bych chtěl udělat. Přece jen v to přírodě nejde tak snadno zařídit:„ráno přijďte na sedmou ať máme dobré světlo, jo a než poletíš, tak dej vědět, ať to nemusíme opakovat…“. Ta neurčenost dává focení v přírodě ještě jiný rozměr, a přiznávám, že mě baví. Nicméně původní představy těch fantastických záběrů se obvykle a pochopitelně vyjeví v průběhu focení v přírodě, dojde-li vůbec k němu, jako ne zcela realizovatelné a pak přichází ke slovu momentální „inspirace“, nezřídka přecházející v fotografický oportunismus. Tak to vypadalo i na roháčích.

roháč obecný (Lucanus cervus)


Po hodině hledání roháčů si říkáme, že je to jako s houbami – najdeš první a pak už další přibývají. Po několika hodinách marného hledání alespoň jednoho roháče bychom se spokojili i s jeho zachovalými krovkami, a když není ani to, říkáme si, že v tom lese je vlastně pěkně, že to nevadí, že jsme sem jeli 200 km, a pokecat si v klidu ve stínu dubů taky není tak špatné…
Jak to tak v pohádkách ale chodí, (pozor na pohádky Andersena a bratří Grimmových – tam ne) usmálo se na nás nakonec štěstí: Petr nalézá prvního, a dokonce pár, a ke všemu při kopulaci, abych dostál entomologické terminologii. A později v jiné části lesa nalézáme ještě další. Ne mnoho, ale využíváme příležitosti a fotíme, snad to bude dost na pár slušných fotek…

roháč obecný (Lucanus cervus)


Je to majestátní brouk, největší evropský, a tak také bych jej chtěl fotograficky pojmout, nebo alespoň jinak než obvykle, samozřejmě. Příležitostí je omezeně a fotografové dva, takže si trochu překážíme, bleskáme si vzájemně do očí a se slovy „hele to je dobrý“ vykrádáme záběry.
Roháči zápasí! Jeden je nakonec s pochroumanými krovkami shozen z kmene. Vše jak má být, a máme to vyfocené. Roháčů opravdu není moc, a tak to netrvá dlouho – hodinku, a je najednou klid. Sedíme, teď už v poledním vedru, které se vedralo i do lesa, odháníme komáry, mažeme rozmazané fotky. Čekáme na pozdní odpoledne a doufáme, že budou lítat. Chceme završit naše snažení letovkami roháčů.

roháč obecný (Lucanus cervus)


Roháči ale nelétají. Ty, které vidíme sedí na listech a kmenech dost vysoko nad zemí, a již několik hodin se ani nepohnuli. „Je moc teplo“ sdělují nám lesníci, jdoucí okolo, na náš dotaz, jestli neviděli někde roháče létat. A přidávají ještě jednu, téměř klasickou radu: „tady moc nejsou, ale támhle na druhé straně…tam lítají“ která je samozřejmě v příkrém rozporu s již dříve obdrženou radou od jiného místního, že „tady je jich vždycky nejvíc“. „Tady“ také čekáme, trochu znejistěni, že jsme „tady“ na špatném místě. Pak vidíme jednoho, dva, tři letět. Víc ne. A ke všemu jsou hrozně vysoko.

roháč obecný (Lucanus cervus)


Musíme najít nějakého roháče níž, kterého bude možno fotit. Nasazuji Nikkor 70-200mm f/2.8 , vědom si toho, že to „makrem“ asi nepůjde. Roháče nacházíme jednoho. Uvědomujeme si, že příležitostí fotit letovku moc nebude. Jestli poletí, tak máme jednu dvě vteřiny a bude pryč. Můj Nikon sice „nakropí“ za dvě vteřiny 18 fotek, ale 18 rozmazaných fotek nebo fotek roháče s „useklými“ krovkami je stejně dobrých jako žádná. Ke všemu roháč nespolupracuje. Sedí a nic. Čekáme dost dlouho, nakonec nám pomáhá asi slunce, které na roháče začalo svítit. Roztahuje krovky, nad-vznese se (já i Petr „kropíme“) a roháč padá po asi půlmetrovém letu do trávy. Víc než vteřinu ve vzduchu nebyl. Vracíme ho na ulomenou větev…

roháč obecný (Lucanus cervus)Bohdan Němec, Plzeň, červen 2010
Komentáře k článku 'JEDEN DEN S ROHÁČEM OBECNÝM'
Komentář 1-6 / 6
31.8.2017 01:16:06
Milan Prášil
Krásné fotky! Máme chalupu v Polabí na Nymbursku u Křince a každý rok nacházíme na zahradě na začátku léta nádherné roháče obého pohlaví. Slyšet letícího roháče je zážitek, létají obvykle v podvečer. Pozorujeme je každý rok již více než 10 let a jejich počet naštěstí neklesá.
18.8.2017 15:53:10
Kabiankova
Díky za krásné foto a rovněž za zajímavé vyprávění. Roháče jsem ještě nikdy neviděla v letu, překvapilo mne, jak vlastně létá. Hlavně aby přežili to necitlivé pustošení krajiny námi lidmi. Ještě jednou díky, přeji mnoho loveckých úspěchů v lovu beze zbraní.
2.7.2014 16:26:15
Luboš z Lipníka nad Bečvou
Díky za krásné fotky těchto majestátních zástupců hmyzího společenství přírody! Dnes jsem jednoho zachrínil ze silnice, má kratší jednu zadní nohu... Je skvělé konat dobré skutky!
4.7.2014 00:36:51
Bohdan Němec
Jsem moc rád, že jste "vyhrabal" tyhle moje fotky staré skoro přesně 4 roky. A je dobře, že jste alespoň jednoho zachránil, zaslouží si pomoc. A jedna kratší noha ho snad nezastaví...
16.1.2011 21:18:19
Jarda
Parádní úlovky.
22.6.2010 23:33:36
Lumír
Ahoj Bohdane. Vidím, že jste si to s Petrem pěkně užili. Bezva akce :) a krásné fotky.
Komentář 1-6 / 6
Napsat komentář
Jméno
E-mail
E-mail se zobrazi jen administrátorovi.
Text
Maximálně 500 znaků. Delší text bude oříznut.
0/500
Všechny položky jsou povinné.