Home  >  Texty  >  blog
WILDLIFE FOTOGRAFIE 2
Počet zobrazení: 1129314.3.2010 23:21:06
No sláva. „The storybook wolf is disqualified“

V březnovém čísle časopisu Wildlife Photo byla, na str. 107 v rubrice “Your letters”, uveřejněna zpráva „The storybook wolf is disqualified“. Část zprávy podepsané Markem Carwardine, předsedou poroty Wildlife Photographer of the Year volně překládám:

S politováním, potvrzujeme, že po pečlivém a důkladném vyšetřování fotky vlka skákajícího přes ohradu, s názvem „The storybook wolf“ José Luis Rodrígueze, že spoluvlastníci soutěže britské Natural History Museum a BBC Worldwide (prostřednictvím BBC Wildlife magazine) tuto vítěznou fotografii vyřadili (diskvalifikovali).
Opětovně svolaná porota dospěla k závěru, že je pravděpodobné, že vlk vystupující v obraze byl zvířecím modelem, vypůjčeným pro fotografické účely, a v důsledku toho, byla tato fotka zapsána do soutěže Wildlife Photographer of the Year v rozporu s pravidlem 10 soutěže.
Porota zohlednila řadu důkazů a vyslechla řadu odborníků, kteří mají zkušenosti s fotografováním divoké zvěře, včetně vlků. Rovněž (porota) vzala v úvahu odpovědi na konkrétní otázky položené panu José Rodríguezovi.

Je více než příznačné, (cituji ze zprávy, na konci), že “Pan Rodrigues důrazně popírá, že vlk na obrázku je vlk-model.

Nemohu se zcela zbavit myšlenky, že José Luis Rodríguez je uličník a zároveň šprýmař. Název, donedávna ještě vítězné fotografie „The storybook wolf“, si překládám jako „Pohádkový vlk”. A teprve teď mi to dochází.

Fotografie s názvem „Pohádkový vlk” v souvislosti s touto blamáží jakoby díky tomu nabývala nečekaných souvislostí. Možná tím Rodríguez chtěl říci více. Moc pěkně by se psala uvaha na téma “král je nahý” nebo “nomen omen”.

Vezmu –li to realisticky, jsem rád, že nemusím přepsat ani větu ze svého předchozího článku na toto téma. To potěší, a mohu prorocky říkat: “no, vždyť jsem to říkal už dávno” a nebo “jací trulanti v tý porotě musej bejt”…

Pod zprávou podepsaný Mark Carwardine o fotce řekl, že je to snímek zachycující tisíciletý vztah mezi člověkem a vlkem v jediném momentu. Dovolím si (škodolibě) ještě jeden citát, tentokrát z National Geographic, březen 2010: „Vlci, když se na tím zamyslíte, se nám hodně podobají“.


P.S.
Pan Mark Carwardine se s námi v květnovém čísle Wildlife Photo podělí o zamyšlení na téma etika ve wildlife fotografii...


Bohdan Němec, Plzeň, březen 2010

Orel skalní, ochočený, rozhořčený, ale krásný...
Komentáře k článku 'WILDLIFE FOTOGRAFIE 2'
Komentář 1-2 / 2
15.3.2010 19:03:00
Jarda
Ahoj. Každopádně je dobře, že jim to alespoň došlo. Sice až poté, co se to začalo propírat, ale přece. Podle mého to nebude jediná fotografie v této soutěži, která není wildlife. Budou jich určitě stovky, možná tisíce. Ale jak to zjistit? Lidé jsou už takoví. Když jde s něčím "vyběhnout"(slušně řečeno), tak to prostě zkusí. Jarda
15.3.2010 20:45:46
Bohdan Němec
Jardo, zdravim. Plně souhlasím. Doufám, že příště bude porota ostražitější, bylo by škoda, aby vydali signál, že je vše dovoleno, neboť pokusy získat nepřijatelně výhodu, jak koneckonců píšeš, budou asi pořád.
Komentář 1-2 / 2
Napsat komentář
Jméno
E-mail
E-mail se zobrazi jen administrátorovi.
Text
Maximálně 500 znaků. Delší text bude oříznut.
0/500
Všechny položky jsou povinné.