Home  >  Texty  >  Pantanal 2011
FOTOGRAFOVÁNÍ WILDLIFE V JIŽNÍM PANTANALU – II. Druhý den
Počet zobrazení: 2768531.10.2011 23:16:01
Je třeba zrekognoskovat terén. Ani si to příliš nemusíme mezi sebou v 5:30 u snídaně říkat, neboť všichni tři víme, že je potřeba si udělat představu, jak to tady „v okolí“ vypadá, co se tu dá vidět , jaké jsou možnosti to fotit, jestli je to lepší ráno nebo večer... prostě starosti fotografa wildlife na lokalitě, kterou nezná. To „ v okolí“, představuje rozlohu asi 17 000 hektarů ranče, a to je „okolí“ dost velké. Na české a možná i evropské poměry rozloha ohromná. Nebude tedy snadné nějak „to uchopit“ a vyrovnat se s příležitostmi, které takové rozlehlé okolí poskytuje. Cedule s ukazateli směru prohlídky tady nejsou, krajina je bez vyvýšenin a tedy orientačních bodů, takže si budeme muset vystačit, za vydatné pomoci Lucase pochopitelně, (spolumajitel ranče, biolog, nikonista) sami. Každý z nás má své priority a představy, to je jasné. Já ale, ať nemluvím za ostatní, nemám nijak pevný scénář, který by mne k něčemu nutil: prostě fotograf na volné noze. Takže, když třeba uvidím pumu nebo jaguára vyfotím ho, že ano, bez ohledu na to, zda jsem to původně zamýšlel, či ne.
Vydra jihoamerická, Neotropical River Otter, jižní Pantanal, Brazílie.

Přitahují mně zobouni, jak brázdí v letu zobákem vodu, vydry (jsou tu dva druhy), ale i kajmani, jakby ne, vzácnými papoušky ara hyacintovými také nepohrdnu a obecně - večerní, potažmo noční fotografie zvířat bych pořídit chtěl také.
První volíme řeku. Rio Negro sice po 120 dnech bez srážek ztratilo asi dost ze svého vteřinového průtoku, dokonce v průběhu doby sledujeme na březích pokles hladiny, možná i tak 10 cm za dva dny, a tak některé úseky řeky musíme objíždět kvůli nízké hladině - jak se ale později ukáže, je jeho hloubka místy velká až moc. Jedeme po řece a fotíme opravdu hodně. Je co. Jsou to většinou fotky do atlasu.
Snad jedna, dvě...
Brzké ráno, klidná hladina Rio Negro a zrcadlící se kajman. Kajman brýlový, jacare caiman, jižní Pantanal, Brazílie.

Pozdější ráno, klidná hladina Rio Negro a zrcadlící se zlatavý kajman pojatý na "žabí způsob". Kajman brýlový, jacare caiman, jižní Pantanal, Brazílie.


Zjišťujeme, že se dá fotit tak do 10, ze zoufalství do 10:30 hodin, pak už může být fotka dobrá jen záběrově, nějakou extra akcí, světelně se slušná fotka udělat nedá. To, že je 34-36 °C ve stínu, se sice vydržet dá, ale vzduch se tak tetelí, že jsou fotky buď rozmazané a nebo jsou přechody mezi stíny a světly již takové, že je to vypadá úplně hloupě. I zvířata a ptáci se chovají, a také vypadají, jak v poledne v zoo. A to samozřejmě nechci, aby to vypadalo jako v zoo. Přesto, když po návratu na ranč prochází kolem fazendy pár nandu pampových, fotíme je i v tom ostrém slunci a na pastvině...a vypadají, jak jinak, než jako pštrosi na golfovém hřišti. Je však třeba říct, že nandu do otevřené pampy patří, a na pampě zas tak moc stínu není, takže je to vlastně přirozené... „No jo, vypadá to ale blbě.“
Je třeba opatrnosti, vstoupit do stínu může být riskantní. Bukač červenavý, Tiger-Heron, jižní Pantanal, Brazílie.


Odpoledne jedeme za stejným účelem – rekognoskace okolí - jeepem do lesa a pampy. Vyjíždíme kolem třetí odpoledne. Ne, že by to vedro již polevilo, nebo se světlo nějak zlepšilo, ale předpokládáme, že se postupem času stane obojí, a my budeme ve správné chvíli na správném místě. Nucená přestávka od 11h do 15h je každodenní, takže když to sečtu, stojí za to fotit tak od 5:45h do 9h ráno a od 16h do západu slunce v 17:30h, v 18h je tma jako v pytli. Celkem 4 a půl hodiny dobrého světla denně. To není zas tak moc, ale zase to opravdu stojí za to.
To odpoledne ještě brblám, že světla je moc a pak zas, že je moc kýčovité, a když narazíme na kapybary, které konečně neutíkají na 50m sotva nás zahlédnou, dokonce váhám...ale Ondra, vrchní kýčař, jak jsem mu říkal, (Ondra promine, je to v dobrém), se už plazí litorálem jezírka. Nakonec tam, kousek od něj, ležím také, ale za moc to nestojí. Ondru tohle dlouhé světlo „bere“ a je aktivní jako had po vyhřátí, ale mně to nějak nejde. Potřebuju se rozfotit, skoro jsem ztratil grif. A taky už jsem dlouho nebyl v tropech, je to jiné foceni než na severu. Kapybaru v dlouhém světle samozřejmě vyfocenu mám, ale doufám, že než odjedu, začne mě to vic „fototropicky“ myslet.
"Sedící přerostlá myš", která může vážit až 70 kg, tedy hlodavec kapybara, blízká příbuzná morčete, ozvláštněná vážkou. Kapybara (mokřadní), Capybara, jižní Pantanal, Brazílie.


Fotit se ale dá ještě i po západu slunce, alespoň Nikon D3s to zvládá bravurně, barvy už sice nejsou takové teplé, romantické a líbivé, ale mně to nějakým způsobem vyhovuje. Zdá se mi to víc „raw“, syrové, opravdové. Tak tedy značná část našich cest do „lesa a pampy“ bude končit s hvězdami nad hlavou i několik hodin po západu slunce.
Liška pampy, co jí kraby a není liška, ale pes. Pes maikong, Crab-eating fox, jižní Pantanal, Brazílie


Tento vecer, v době kdy už stíny nejsou, jsme na kraji lesa narazili na skupinku „lišek“ (Crab-eating fox), česky psů maikong. Zřejmě dospělí s odrostlými mláďaty. Následuje bleskový výsadek a různé typy plížení za lepší posicí k focení. Chováme se samozřejmě pokud možno nenápadně, abychom co nejdéle měli možnost fotit „ty lišky“. Ondra však najednou, a proti všem pravidlům nenápadného chování, vyskakuje ze země, z lehu rovnou do stoje jako v kresleném filmu, mává zběsile rukama a nohama proti sobě, a vůbec provozuje nějakou verzi tance sv. Víta. Lišky to pochopitelně „tak nějak“ nevydrží.

Ani se ale na Ondru nezlobíme, neboť to, co za těch pár vteřin tance předvedl, bylo úžasné. Skutečnost je ale prozaická: prostě si lehl do mraveniště...a jak nám to později líčil (a nemám důvod mu nevěřit) mravenci po něm lezli už nějakou dobu, nechtěl ale přerušovat focení (statečný hoch), nekousali, tak je nechal...jenže pak, z neznámých příčin (zřejmě čekali až jich bude dost) se na povel, všichni najednou, do Ondry zakousli. Podle toho, kde všude měl Ondra kousance, jich opravdu dost bylo a pupence od kousnutí mu připomínaly tuto příhodu ještě čtrnáct dní. Ani jsem nepomyslel na to, to fotit...

Dost jsme se nasmáli, tedy kromě Ondry.
Na lovu po západu slunce. Vynucený panning psa maikonga v tropickém lese. Pes maikong, Crab-eating fox, jižní Pantanal, Brazílie.


Bohdan Němec, Barranco Alto a Plzeň, září/říjen 2011
Komentáře k článku 'FOTOGRAFOVÁNÍ WILDLIFE V JIŽNÍM PANTANALU – II. Druhý den'
Komentář 1-7 / 7
7.5.2012 20:45:08
Luboš Hyšpler
Po návratu z Pantanalu šmíruju po všech stránkách wildlifefotografů a smutně kontroluju ty olbřímí rozdíly mezi jejich opusy a tím, co nafotila má ruka bez odpovídajícího vercajku i nadání. Úžasné skalpy uloví dnes už leckdo, ale - a to mě donutilo Vám napsat - Vaše šťavnaté texty jsou pochoutkou navíc, svědčící i o výrazném talentu literárním. Neuvažujete o knize povídek ("veselých historek z natáčení")????
8.4.2012 14:21:35
Lubomír Dostál
Zdravím Vás a přeji Vám hezký den.Dnes js objevil Vaše stránky a js rád.Asi před 30 lety js si dopisoval na Falklandy,po dlouhé době js se dostal k propagačním letákům,které js tehdy dostal od místní učitelské rodiny.Mám letáky o Sea Lion Island a Pebble Islend,napadlo se mě podívat na net,tak js na Váše stránky přišel.Sbírám pohledy a tak mě zajímají různá místa na světě.Bude mi pomalu 60,čas letí,škoda,že změny nepřišly dříve.Přeju Vám hodně zážitků a hodně pokladů ve formě hezkých fotek. LD
12.4.2012 01:32:15
Bohdan Němec
Pane Dostále, jsem rád, že jste našel tyhle texty a fotky o Falklandech. A jestli se vám líbily, jsem potěšen dvojnásob. Byl to tam zážitek, na který se vzpomíná ještě hodně dlouho. Myslím, že 60 není zas tak vysoký věk, abyste i takovouhle cestu ještě nemohl podniknout. Hodně zdraví. Bohdan
21.1.2012 20:04:25
Michal
Dobrý den,rád se vracím k Vám na stránky a prohlížím fotografie. Patříte mezi mou 5 oblíbených fotografů wildlife. Krásné fotky.
7.12.2011 10:52:47
AlexA
Ahoj Bohdane. Krásně napsané a elegantně nafocené. Rád se přijdu za čas kouknout zda něco přibylo.
3.11.2011 18:43:35
Petr Pazour
Bohdane, moc jsem si užil fotky i text! Doufám, že bude další pokračování. Ahoj, Petr
6.11.2011 11:04:47
Bohdan Němec
Dík Petře, od Tebe to potěší. Pokračování bude...:-)
Komentář 1-7 / 7
Napsat komentář
Jméno
E-mail
E-mail se zobrazi jen administrátorovi.
Text
Maximálně 500 znaků. Delší text bude oříznut.
0/500
Všechny položky jsou povinné.